Wisła Rząska - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Wyniki

Ostatnia kolejka 15
Orzeł II Iwanowice 2:0 Potok Więckowice
Orlęta Rudawa 3:5 Prądniczanka II Kraków
Niegoszowianka Niegoszowice 4:4 Tonianka Tonie
Górzanka Nawojowa Góra 3:0 Topór Aleksandrowice
Bratniak II Kraków 3:3 TS II Węgrzce
Błękitni II Modlnica 1:4 Wisła Rząska
Akademia Piłkarska II Zabierzów 1:0 JKS Zelków

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 16
Bratniak II Kraków - Topór Aleksandrowice
Akademia Piłkarska II Zabierzów - Wisła Rząska
TS II Węgrzce - Błękitni II Modlnica
Górzanka Nawojowa Góra - Tonianka Tonie
Niegoszowianka Niegoszowice - Prądniczanka II Kraków
Orlęta Rudawa - Potok Więckowice
Orzeł II Iwanowice - Płomień Jerzmanowice

Logowanie

Historia

 .Początek działalności Ludowego Klubu Sportowego Wisła Rząska datuje się na 1925 rok. Pierwsza nazwa klubu, założonego przez Władysława Skorsiekgo to Gwiazda. Ten szyld przetrwał tylko niespełna 12 miesięcy. W 1926 roku za sprawą Stanisława Marcinkowskiego - reprezentanta Polski i lewoskrzydłowego Krakowskiej Wisły na sportowej mapie Krakowa pojawiał się nowa nazwa - Warna.
W 1934 roku miało miejsce wydarzenie, które zaważyło na dalszych losach klubu z Rząski. Podczas meczu pomiędzy Warną a Prokocimiem, którego stawką był awans do B-klasy doszło do skandalu. Oddajmy głos świadkowi tego spotkania Józefowi Podgajnemu:
 - Podczas meczu sędzia usunął z boiska jednego z piłkarzy Prokocimia za uderzenie gracza Warny. Schodząc z boiska ukarany zawodnik „pożyczył” od jakiegoś kibica pistolet i strzelił miedzy graczy. Incydent znalazł swój finał w sądzie, a klub Warna Rząska, jako gospodarz meczu został zawieszony na dwa lata – wspomina najstarszy kibic klubu.
W 1936 roku Władysław Sikorski i Stanisław Marcinkowski reaktywowali w Rząsce klub sportowy. Z pomocą przeszła Wisła Kraków, która w owym czasie tworzyła swoje filie. Nowy organizm sportowy przyjął więc nazwę „królowej polskich rzek”. Przed II wojną światową Wisła z Rząski miała 3 drużyny: dwie seniorów i jedną juniorów.
Podczas okupacji piłkarze Wisły rozgrywali swe mecze na boisku w pobliskich Szczyglicach. Najczęściej ich przeciwnikiem była drużyna niemieckich lotników, stacjonujących na lotnisku w Balicach.
W Wiśle wychowało się wielu wartościowych piłkarzy. Najwybitniejszym z nich jest były reprezentant Polskim, olimpijczyk z Helsinek zawodnik Cracovii i Wawelu Kraków Kazimierz Kaszuba.
Największy rozwój klubu z Rząski miał miejsce w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Wówczas powstały nowe sekcje : zapasów, kolarstwo szosowego, tenisa stołowego szachów i strzelecka. Przez pewien czas w Wiśle działała także sekcja… teatralna . Dzięki niej klub miał unormowaną sytuację finansową, gdyż przedstawienia z udziałem aktorów Wisły cieszyły się dużym powodzeniem.
Do początku lat siedemdziesiątych klub z Rząski prowadził działalność na swoich obiektach. Nieco później „na górze” zapadła decyzja , której skutki odczuwalne są do dziś. Od górną decyzją Wisła straciła boisko, na jego miejscu zbudowano koszary wojskowe. W tamtych czasach nie było od tej decyzji odwołania. Efekt ? Piłkarze z Rząski przez wiele lat tułali się po obcych boiskach. Ten problem nie odstarszył zapaleńców - Tomasz i Waldemar Jankowscy, Franciszek Smęder – którzy, postanowili odtworzyć przywrócic normalnośc w działalności Wisły. Na początek ambitni działacze postanowili wyłącznie na futbol. Ze względu na brak swego obiektu , piłkarze grają na boiskach okolicznych klubów. Po zgłoszeniu do rozgrywek C-klasy „wiślacy” występowali kolejno na obiektach krakowskich klubów: Mydniczanka, Bronowianki. Później gościny udzieliła im Kmita Zabierzów.
Niestety pierwszy „ligowy” sezon po prawie dwudziestoletniej przerwie był bardzo nieudany. Na 26 rozegranych spotkań Wisła odniosła tylko 1 zwycięstwo i poniosła aż 25 porażek, kończąc rozgrywki ze stosunkiem bramek 10:111…
Pierwsze problemy nie zniechęciły ambitnych działaczy oraz zawodników. Z roku na rok futboliści z Rząski grali coraz lepiej, by w końcu awansować do B-klasy. Wisła w 20 meczach zdobyła 42 punkty i z drugiego miejsca wywalczyła zasłużoną promocję do klasy wyżej. Warto przypomnieć, że w tym szczęśliwym dla klubu sezonie Wisła straciła najmniej bramek ze wszystkich drużyn tej grupie C- klasy – tylko 21. Niewątpliwa to zasługa świetnie broniącego bramkarza Jacka Kaima ( grającego niegdyś w Garbarni Kraków). Duży wkład w awans wnieśli także najlepsi strzelcy zespołu: P . Stachowicz – 13 bramek Z. Koeprny – 9, D. Kwoka- 8. A oto zawodnicy , którzy wywalczyli awans: 
Z. Bała, G. Gałuszek, P. Bialik, D. Buła, B. Czepiec, W. Dyduła, M . Filak, M. Gil, K. Gomółka, J.Kaim, Z koperny, M. Kopijka, R. Bubik, M. Krusa, Ł.Kuś, D. Kwoka, P. Mielniczuk, M.Nowak, T. Nowak, D. Paszcza, R Puchra, M. Siwosławski, P. Stachowicz, K.Szopa, R. Waśniowski, M. Wiśniowieski, M.Włodarski. Trenerem był K. Szopa.
  Od 1994 roku jest budowany obiekt w kamieniołomie, niedaleko autostrady Kraków – Katowice. Teren pod budowę trzeba było wpierw oczyścić z 5 metrów iłu, który został nawieziony w czasie budowy tejże arterii. Prace wykonywane są we własnym zakresie.
W tym roku w klubie reaktywowano drugą sekcje – tenisa stołowego. Trenerami i krzewicielami tej dyscypliny są Tadeusz Kanas I Tadeusz Kanas junior. Pod ich kierownictwem tenisiści stołowi zdobyli mistrzostwo gminy Zabierzów. Sekcja liczy 12 zawodników (mężczyzn) i będzie zgłoszona do rozgrywek A klasy. Działacze mają nadzieję że w zimie przyjdzie na salę więcej osób i być może powstanie także zespół żeński.
 Ostatnie lata to huśtawka nastrojów, zespół spada z A-klasy, prowadzeniem I drużyny zajmują się nieopowiedni ludzie i tylko ambitna postawa zawodników i powracającego do Rząski po przerwie trenera Viktora Neńki uchroniła zespół od jeszcze jednego spadku. Klub zaczyna się zmieniac, powoli małymi krokami powstaje oświetlenie i pierwszy budynek klubowy przy boisku ( drugi jest już postawiony w stanie surowym) Zmienia się też sam stan murawy o którą dbają zawodnicy. 
Z rozwojem zaplecza idzie także sukces sportowy, ponieważ piłkarze po kilku latach nieobecności wracają do A-klasy, dzięki zwycięstwu w meczu barażowym z zespołem Zwierzynieckiego 2:1. Awans wywalczyli 
Trener : Viktor Neńko
Bramkarze: Dominik Trześniewski , Andrzej Nowak 
Obrońcy : Paweł Janik, Darek Bałuszek, Tomasz Buczyński, Piotr Skrzypoń, Marian Knap, 
Pomocnicy: Rafał Kubik, Dawid Domagała, Darek Knap, Marcin Knap, Michał Jakubowski, Ahmed Jimmi Abbes,Łukasz Matysiak, Łukasz Janik, Maciej Maniak,Mateusz Więcławek 
Napastnicy : Paweł Mielniczuk, Piotr Skrzypoń, Jacek Szelest, Karol Grabowski

Po pierwszych ośmiu kolejkach drużyna zajmuje miejsce w środku tabeli i jak każdy beniaminek w pierwszym sezonie jej głównym celem będzie utrzymanie. Trzymajmy kciuki z piłkarzy żeby udało im się to osiągnąc. 



   

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Statystyki drużyny

Kalendarium

28

03-2024

czwartek

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

Ostatnie spotkanie

Akademia Piłkarska II ZabierzówJKS Zelków
Akademia Piłkarska II Zabierzów 1:0 JKS Zelków
2013-11-09, 13:00:00
     
oceny zawodników »

Najnowsza galeria

III Futsalowy Turniej im. Pawła Janika cz.1
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 16, wczoraj: 31
ogółem: 754 822

statystyki szczegółowe